Do historii przeszła kolejna edycja Lęborskiego Maratonu, który odbył się 19 czerwca 2005 roku w obrębie Lęborka i gminy Nowa Wieś Lęborska.
To już czternasty raz Fundacja Ekologiczno-Sportowa im. Tomasza Hopfera była głównym organizatorem sportowej imprezy formatu międzynarodowego.
Tradycyjnie, w czerwcową niedzielę o godz. 9:00, zawodnicy wystartowali po kolejne zwycięstwa. Sportowa rywalizacja warta była ogromnego wysiłku zawodników, ponieważ Łączna pula nagród finansowych wyniosła 28 tys. PLN, a pozostałe nagrody rzeczowe oszacowano na kwotę ok. 5 tys. PLN.
Propagowanie swoistej "mody na bieganie", którą zapoczątkował 27 lat temu redaktor Telewizji Polskiej T. Hopfer, przyświecało organizacji maratonu, a w tegorocznej imprezie uczestniczyło około 180 maratończyków (łącznie z niepełnosprawnymi) z Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy.
Bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Artur Pelo z klubu Baza Turystyczna Izbica, który pokonał trasę 42,195 km w 2:24:20 godz.. Kolejno, uplasowali się na 2-gim miejscu zwycięzca z 2004 roku Aleksander Labuchenka (Białoruś) – 2:26:35 godz. i na 3-cim Ryszard Formela (Abakus Tęcza Nowa Wieś Lęborska) – 2:27:55 godz.
Dla podkreślenia wysokiej rangi i mocnej obsady lęborskiego maratonu należy podkreślić fakt, że jeden z zawodników Aliaksei HAURYCHENKA (Białoruś) zajął 5 miejsce w maratonach wrocławskim 2005 i poznańskim 2004, zaś w lęborskim osiągnął także 5 miejsce.
W kategorii kobiet najlepszą zawodniczką okazała się 38-letnia Volha Judziankowa z Białorusi - 2.48.24 godz. Triumfatorka lęborskiego maratonu w 2004 roku, Danuta Pietruszyńska (Międzychód) z czasem 2.56.12 godz. zajęła 2-gie miejsce. Na trzecim miejscu znalazła się Julia Bubenka (Białoruś) - 3.07.53 godz.
Słoneczna pogoda nie sprzyjała maratończykom, było duszno, wg zwycięzcy maratonu, ten kto na początku trzymał tempo, odpadał przy końcówce.
Tytuły przyznane przez Agencję Rozwoju Pomorza S.A. z Gdańska, Najlepszej Pomorzanki w Maratonie zdobyła Ewa Dzierżyńska ze Słupska i Najlepszego Pomorzanina w Maratonie - Artur Pelo z Dębnicy Kaszubskiej.
W tym roku oprócz Biegu głównego odbyły się I-sze Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Maratonie, które będą kontynuowane w przyszłym roku w zmienionym kształcie. Zwycięzcą został Zenon Lewandowski, dziennikarz Tygodnika Ciechanowskiego (Klub Biegacza TKKF Promyk).
Najstarszą zawodniczką maratonu była 69-letnia Janina Rosińska z Pabianic, zaś najstarszym zawodnikiem maratonu był 83-letni Marian Parusiński z Sopotu oboje otrzymali puchary Wicemarszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej - Józefa Zycha.
W XIX Mistrzostwach Polski Weteranów w Maratonie rozdano tytuły Mistrzów Polski:
Kobiety – Mistrzynie Polski:
kat. 40 lat Pietruszyńska Danuta (Międzychód –Bielsko)
kat. 45 lat Rybka Ewa (Poznań)
kat. 50 lat Roman Elżbieta (ULKS Opal – Kudowa)
kat. 55 lat Orzechowska Danuta (Pasja – Warszawa)
kat. 65 lat Rosińska Janina (Pabianice)
Mężczyźni – Mistrzowie Polski
kat. 40 lat Siemaszko Jerzy (OKB ITAKA Opole)
kat. 45 lat Bugaj Mirosław (TUPR)
kat. 50 lat Łyżnicki Zygmunt (Msza Nadolna)
kat. 55 lat Sikora Stefan (TKKF Beskidek Bielsko Biała)
kat. 60 lat Liban Zygfryd (Tczew)
kat. 65 lat Jabłoński Andrzej (Kalisz)
kat. 70 lat Morawiec Jan (Łódź)
kat. 80 lat Parusiński Marian (TKKF Triada Sopot)
Puchary dla najlepszych zawodników w kategoriach Mistrzostw Polski Weteranów w Maratonie ufundowali: poseł Danuta Hojarska, poseł Stanisław Kalinowski i redakcja Dziennika Bałtyckiego.
Piknik Maratonu Ekologicznego pod patronatem Przewodniczącej Rady Powiatu Lęborskiego –Danuty Mikołajczyk i Przewodniczącego Rady Miasta Lęborka – Romana Pryla był zwieńczeniem sportowo-rekreacyjnej imprezy.
Cykl towarzyszących imprez wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Lęborka. Aplauzem widzów zostały nagrodzony: program artystyczny wykonany przez Młodzieżowy Dom Kultury z Lęborka, pokaz wschodnich sztuk walki wykonany przez karateków szkoły „Czarnego Smoka” Marka Beyrowskiego, Galę Tytanów „Tytan 2005” z udziałem polskich siłaczy, zorganizowane przez TKKF Ligo z Lęborka, oraz pokazy muzyczno-sprawnościowe młodych raperów.
Turniej siłaczy zakończył się zwycięstwem Sławomira Deda z Gdańska, oraz kolejno: Sebastiana Kurka z Wejherowa, Piotra Dybusa z Gdańska (zawodnicy startujący w pucharze Polski - StrongMen).
Do tegorocznych nowości wprowadzonych przez organizatorów do programu imprezy, należała akcja zorganizowana wspólnie z ogólnopolską Fundacją RECAL z Warszawy. Przeprowadzono specjalny program edukacji ekologicznej w zakresie selektywnej zbiórki odpadów ze szczególnym uwzględnieniem odzysku i recyklingu aluminiowych puszek po napojach.
Program „odzysku puszek” związany z ich wymianą na atrakcyjne gadżety, cieszył się dużym zainteresowaniem uczestniczących w nim dzieci.
Według zawodników trasa Lęborskiego Maratonu nie ma sobie równych w całym kraju, jeden z nich tak komentuje swój udział: „Byłem w Lęborku na maratonie raz i stwierdzam, że trasa nie ma sobie równej w całym kraju. Dzięki pagórkom, na które w pocie czoła trzeba wbiegać, można oglądać niesamowite panoramy. W Lęborku po prostu trzeba pobiec, żeby samemu to zobaczyć. Ten pierwszy zeszłoroczny to na pewno nie był mój ostatni ekologiczny lęborski maraton.” (cyt. ze strony internetowej http://www.maratonypolskie.pl/art/news_p.php?newsid=1115 ).
Dziękujemy 180-u sponsorom, patronom medialnym, takim jak: Telewizja Polska TVP 3, Radio Gdańsk, Radio Vigor, Dziennik Bałtycki, Głos Pomorza, Telewizja Lęborska BIS, Dwumiesięcznik JOGGING, Lęborskie Fakty, oraz współpracownikom za ogromny wysiłek organizacyjny, których wsparcie przyczyniło się do dobrej organizacji maratonu.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy 18 czerwca 2006 roku na jubileuszowy XV Międzynarodowy Maraton Ekologiczny pam. Tomasza Hopfera.
Tomasz Dybowski
Rzecznik Prasowy Maratonu
strona internetowa fundacji www.maraton.lebork.prv.pl
Zdjęcia wykonał Zakład Fotograficzny WIFOT z Lęborka. |