|
To było prawdziwe lekkoatletyczne święto biegaczy amatorów! Dokładnie 1970 zawodników i ponad dwa razy tyle kibiców zjawiło się 17 września na poznańskim stadionie POSiR Golęcin, by wziąć udział w mityngu 1MILI. Padł rekord frekwencji, rekordy mityngu na dystansach Lekka Piątka i 1Mila oraz setki życiówek, w tym debiutującej na bieżni Anity Włodarczyk, rekordzistki świata i multimedalistki olimpijskiej w rzucie młotem.
- Uwielbiamy przyjeżdżać do Poznania, bo tutejsza społeczność zaraża dobrą energią. Cieszymy się, że 1MILA na stałe wpisała się do wielkopolskiego kalendarza biegowego. Obserwowanie tego, jak rozwija się nasz projekt w tym miejscu niezwykle cieszy. Zaczynaliśmy od kilkuset zapaleńców, a w tym roku spotkaliśmy się na bieżni z 1000 dzieci, 64 drużynami sztafetowych i ponad 700 indywidulanymi biegaczami na dystansach 1Mili i Lekkiej Piątki. To nas motywuje, by każdego roku coraz wyżej stawiać sobie poprzeczkę – mówi Ada Smokowska, Dyrektorka mityngu 1MILI. I rzeczywiście w Programie mityngu pojawiło się sporo nowości, które uświetniły rywalizację.
Biegowa uczta
W niedzielę na stadionie POSiR Golęcin mogliśmy obserwować zmagania w aż pięciu konkurencjach. Dzień rozpoczęli biegacze mierzący się z dystansem 5km. Trasa „Lekkiej Piątki” wiodła wokół przepięknego jeziora Rusałka. Najlepsza wśród amatorek okazała się Katarzyna Ślusarczyk z Gorzowa Wielkopolskiego, która z czasem 18:53.00 ustanowiła nowy żeński rekord imprezy. Najszybszym amatorem został Adrian Graczyk z Teamu #biegiemwlas, który wykręcił świetne 16:49.00
Następnie emocje przeniosły się na stadion, gdzie najmłodsi biegacze rywalizowali na dystansach 100, 400 i 800 metrów. Nowością były Sztafety rodzinne, w której dorośli mogli pobiec wspólnie z dziećmi. Zaś wisienką na torcie była rywalizacja Stypendystów Programu „WYBIEGAJ w PRZYSZŁOŚĆ” Fundacji Zdrowy Ruch, którzy na dystansie 100 metrów stanęli w szranki z Marcinem Lewandowskim, jednym z najbardziej utytułowanych polskich biegaczy w historii. Rywalizację wygrał 16-letni Stypendysta Tomasz Bajraszewski, aktualny halowy mistrz Polski w biegu na 60m, który uzyskał czas 11.13
Koronny dystans 1MILI ruszył o godzinie 15:00. Walka na tym dystansie była jednocześnie Amatorskimi Mistrzostwami Poznania w biegu na 1 milę. Wśród Pań zwyciężyła Hanna Jaraszkiewicz reprezentująca Team „Kobiety Biegają”, która obroniła tytuł z zeszłego roku, bijąc swój własny żeński rekord poznańskiej imprezy - 5:23.94. Amatorskim Mistrzem Poznania w biegu na 1 milę został Błażej Giżyński (AZS Lotniczej Akademii Wojskowej) uzyskując kosmiczny czas 4:25.02, co jest aktualnym rekordem amatorów mityngu 1MLI. Szybszy od Giżyńskiego był tylko fenomenalny Sebastian Nowicki (OKL Oborniki), który ustanawiając swój nowy rekord życiowy 4:15.94, został też najszybszym zawodnikiem w historii mityngu 1MILI.
Niezwykłą atrakcją zawodów była możliwość biegowej rywalizacji z Anitą Włodarczyk! Złota multimedalistka olimpijska dotrzymała słowa i stawiła się na starcie dystansu 1 Mili, a wcześniej pozowała do dziesiątek zdjęć, rozdała masę autografów i odpowiadała na pytania fanów w Strefie Kibica. Włodarczyk wystartowała w serii debiutantów, wraz z amatorami biegania i w tempie konwersacyjnym, z uśmiechem na twarzy dobiegła na metę swoich pierwszych w życiu zawodów biegowych!
Imprezę zwieńczyła rywalizacja Sztafet 4x400m. Po zaciętym boju, najlepszy w sztafetach męskich okazał się Team „FizjoKierzek” z czasem 3:47.67, a wśród kobiet najszybsze były dziewczyny z drużyny „ACHILLES” , uzyskując rewelacyjny wynik 4:13.56
Diamentowa oprawa
O odpowiednią oprawę całego wydarzenia zadbał Tomasz Smokowski, który z typową dla siebie energią, do utraty tchu dopingował każdego, kto mierzył się z dystansem, rywalami i zmęczeniem. Niezwykła atmosferę i emocje budował też system 1M TRACK – nowość na mityngu 1MILI. Jest to podświetlony pas modułów ledowych, wskazujący biegaczom zakładane tempo biegu lub tempo aktualnego lidera przed każdą kolejną serią biegu. Była to pierwsza tego typu instalacja na świecie na amatorskiej imprezie biegowej.
Nie samym bieganiem żyje 1MILA
Strefa Kibica dbała o wszystkich uczestników przed i po biegu. Fundacja Pho3nix przygotowała wyjątkową, sportową strefę aktywności dla dzieci. O interaktywne zabawy dla najmłodszych zadbała też Sala Zabaw FIKOŁKI. W showroomie marki Garmin można było przetestować najnowsze smartwatche. Odbywały się tam też rozmowy z gwiazdami sportu i sesje rozciągania dla biegaczy.
Ważną wartością, którą niesie sport jest możliwość pomagania potrzebującym. Taka idea przyświeca także Fundacji Zdrowy Ruch, organizator 1MILI. W ramach swojego Programu „WYBIEGAJ w PRZYSZŁOŚĆ” Fundacja wspiera młodych, utalentowanych sportowców, będących w trudnej sytuacji materialnej. Każdy uczestnik miał możliwość dorzucenia cegiełki do tego szczytnego celu. Podczas eventu udało się zebrać aż 7800 zł.
Kolejny mityng 1MILI odbędzie się w Warszawie w czerwcu 2024.
| | Autor: Admin, 2023-07-10, 17:18 napisał/-a: W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w tym... dość obecnie niespodziewanym dystansie :-) | | | Autor: Henryk W., 2023-07-10, 18:00 napisał/-a: Gdy byłem dzieckiem i już kibicem sportowym, na zagranicznych mityngach mila była bardzo popularna. Londyn, Kopenhaga, Sztokholm, USA. Pamiętam z tamtych lat naszych milerów (liczących się wtedy w świecie) jak tam biegali, Stefan Lewandowski, Zbigniew Orywał, Witold Baran...... | | | Autor: piotrhierowski, 2023-09-17, 11:14 napisał/-a: No to bijemy swoje życiówki :) | |
|
|
| |
|