Warszawa, 10 czerwca 2010, 08:32, 1753/48524

LINK 2: ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - P.BĘTKOWSKI
LINK 3: WYNIKI MEMORIAŁU
LINK 4: ARCHIWUM: WARSZAWA

Na zdjęciu: bieg na 100m kobiet (Piotr Bętkowski)

56. Memoriał Janusza Kusocińskiego w Warszawie przeszedł do historii. Mimo bardzo dobrych wyników i plejady gwiazd, stadion Orła ¶wiecił pustkami. Miting rozpocz±ł się od próby pobicia rekordu ¶wiata kobiet w życie młotem w roli głównej z Anit± Włodarczyk. Mimo usilnych starań, rzuciła „tylko” 75,77 m (WR 78,30 m). Ostatecznie wygrała zdecydowanie, po raz drugi z rzędu, konkurs rzutu młotem.

Popularny „Kusy” to okazja dla wielu zawodników na zrobienie minimum na Mistrzostwa Europy w Barcelonie. Jako pierwsi do walki o minimum stanęła reprezentacja Polski w sztafecie 4x100m.

Wszystko szło bardzo dobrze, aż do trzeciej zmiany, która naszym kadrowiczom ewidentnie nie wyszła. Skończyło się na czasie 39,54 s (minimum 39,30 s). Jednak nie wszystko stracone, gdyż nasi kadrowicze zaprezentuj± się na mitingu Diamentowej Ligi w Rzymie, gdzie będ± mieli okazję do po¶cigania się z najlepszymi zawodnikami na ¶wiecie. Tam minimum powinno być tylko formalno¶ci±.

Kilkadziesi±t minut po sztafecie, nasi zawodnicy stanęli do rywalizacji w biegu indywidualnym na 100 m. Niestety w finale wystartowało tylko 3 Polaków. Stadion Orła w Warszawie posiada 10 torów sprinterskich. Zaproszono bardzo dobrych zawodników zagranicznych, z Michaelem Fraterem z Jamajki na czele. Można było umożliwić start sprinterom aż na 10 torów, aby nabrali do¶wiadczenia z lepszymi zawodnikami.

Kolejna walka o minimum rozegrała się w biegu na dystansie 1500 m. Tym razem humor kibicom poprawiła Sylwia Ejdys, która zajęła drug± pozycję w biegu z czasem o 1,5 sekundy lepszym niż minimum na ME (4:05,52). Odrobiny szczę¶cia zabrakło Renacie Pil¶, która finiszowała z czasem 4:07,17, tylko o 0,17 s gorszym od minimum.

Fanów biegania najbardziej interesował bieg Memoriałowy na 3000 m. Tempo biegu na pocz±tku było stosunkowo wolne i tym samym zawodnicy biegli w dosyć dużej grupie. Na 800 m do mety bardzo mocno zaatakował Arkadiusz Gardzielewski, odrywaj±c się od grupy. Po chwili dogonił go Radosław Kłeczek, który na 400 m przed finiszem zaimponował wszystkim fantastycznym finiszem, wygrywaj±c bieg z bardzo dobrym wynikiem 7:59,89. Za jego plecami finiszował wspomniany Gardzielewski (8:03,60) oraz Hubert Pokrop (8:06,58).

Kolejnym emocjonuj±cym wydarzeniem memoriału miał być bieg na dystansie 1500 m mężczyzn. Jednak karty w tym pojedynku rozdawali zawodnicy z „czarnego l±du”. Honoru Polaków dzielnie bronił Mateusz Demczyszak, który finiszował na trzeciej pozycji z nowym rekordem życiowym – 3:38,82. Zwyciężył Kenijczyk – Nicholas Kemboi (3:35,77), przed swoim rodakiem Corneliusem Ndiw± (3:36,09).

Ilustracje: Piotr Bętkowski (2010)

W biegu na dystansie 200 m o minimum ME otarł się Kamil Kryński i Kamil Masztak. Kryńskiemu zabrakło tylko 0,01 s, Masztakowi nieco więcej, bo 0,09 s. Warto wspomnieć, że Ci zawodnicy mieli za sob± w tym momencie już po dwa starty.

Na zakończenie mitingu minimum na ME zdobyła sztafeta 4x100 m kobiet. Zwyciężyła swój bieg z czasem 43,77 s, przy minimum wynosz±cym 44,00 s.

W konkurencjach technicznych, Polacy również byli w czołówce. Rzut dyskiem zwyciężył Piotr Małachowski. Tomasz Majewski był drugi w pchnięciu kula, a Sylwester Bednarek w skoku wzwyż.

Zaskakuj±cy jest brak zainteresowania kibiców lekkiej atletyko mitingiem w stolicy Polski. Stadion Orła to bardzo kameralna arena zmagań sportowców, niczym nie przypominaj±ca kolosalne obiekty, których rozgrywane s± zawody Diamentowej Ligi. Mimo zaproszeń wielu znakomitych osobowo¶ci, mimo darmowego wstępu dla kibiców i prezentów dla dzieci i młodzieży, trybuny ¶wieciły totalnymi pustkami.

Dało się odczuć wrażenie, że na stadionie jest większa ilo¶ć zawodników niż kibiców. Zreszt± kibice to głównie zawodnicy lub byli zawodnicy. Na trybunach można było spotkać Mariusza Giżyńskiego, Kamila Poczwardowskiego, Anne Jesień, Irenę Szewińsk±, Pawła Januszewskiego, Sebastiana Chmarę i wielu innych.

Nasuwa się pytani jedno? Co zrobić by zwiększyć zainteresowanie lekk± atletyk± w Polsce? Może macie jakie¶ pomysły?

Prezentujemy obszern± relację fotograficzn± z 56. Międzynarodowego Memoriału Janusza Kusocińskiego w Warszawie.

2010-06-08 - Już dzi¶ 56 Memoriał Janusza Kusocińskie...