Obliwice, 04 wrzesnia 2024, 07:00, 136/58507Organizator
42 Międzynarodowy Otwarty Bieg Przełajowy o Puchar Leśny w Obliwicach już za nami

LINK 1: WIĘCEJ INFORMACJI W KALENDARZU
LINK 2: WYNIKI BIEGU - PDF
LINK 3: ARCHIWUM: OBLIWICE

Dziękujemy Wszystkim Uczestnikom, Organizatorom, Wolontariuszom i Sponsorom za zaangażowanie w organizację 42.MIĘDZYNARODOWY OTWARTY BIEG PRZEŁAJOWY O ,, PUCHAR LEŚNY,, im. TOMASZA HOPFERA zorganizowany w Światowej Stolicy Biegów Przełajowych Obliwice. Moc biegania i rywalizacji sportowej w Światowej Stolicy Biegów Przełajowych Obliwice.

1 września w Obliwicach już po raz 42 biegacze i biegaczki rywalizowali w Międzynarodowym Otwartym Biegu Przełajowym o Puchar Leśny pamięci Tomasza Hopfera. Dystans ok. 6,4 km najszybciej pokonał Raman Adamovich z Białorusi. Wśród kobiet triumfowała utytułowana Julia Koralewska z Gdańska. Najszybszych dziesięciu biegaczy awansowało do biegu na 1 milę.

Do Obliwic zjechali się biegacze z różnych stron, żeby rywalizować o zwycięstwo w Międzynarodowym Otwartym Biegu Przełajowym o Puchar Leśny pamięci Tomasza Hopfera, organizowanym przez dyrektora biegu Krzysztofa Pruszaka i zespół Fundacji Ekologiczno - Sportowej im. Tomasza Hopfera.

Zawodniczki i zawodnicy w biegu głównym rywalizowali o puchary i premie na ekologicznej, pięknej trasie na dystansie ok. 6,4 km (dwie pętle po 3,2 km). Za zwycięstwo organizator przewidział nagrodę w wysokości 500 zł. Premie zostały przewidziane dla zawodniczek i zawodników do 6 miejsca (II - 400 zł, III - 300 zł, IV - 200 zł, V - 150 zł, VI - 100 zł). Były też nagrody pieniężne w kategoriach wiekowych.

Wyniki Biegu, który ukończyło 142 zawodników.

We wczesne, upalne popołudnie 1 września w Obliwicach, przedstawiając obsadę biegu spiker Roman Toboła wymienił wśród faworytów Ramana Adamovicha z Białorusi i Dmytro Didovodiuka z Ukrainy. I nie pomylił się, bo obaj nadawali ton rywalizacji rozstrzygając między sobą walkę o zwycięstwo. Po 20 minutach i 39.21 sekundach linię mety przeciął Białorusin. Ukrainiec wbiegł tuż za nim notując czas 20:39.97. Trzecie miejsce zajął Jakub Tuleja z Bydgoszczy - 21:22.76, czwarty był Grzegorz Kujawski z Pucka - 21:39.02, piąty Bartosz Rynkowski z Nowego Dworu Gdańskiego - 21:59.63, szósty Illia Kucherenko z Gdańska - 21:59.63. Na 9 miejscu uplasował się utytułowany weteran Piotr Pobłocki z UKS Ekonomika Maratończyka Lębork - 22:59.31. Bieg ukończyło 98 zawodników.

Wśród kobiet faworytką do zwycięstwa była 22-letnia Julia Koralewska z Gdańska, reprezentująca AZS AWFIS Gdańsk, która ma w dorobku wiele medali mistrzostw Polski, w tym złoto ubiegłorocznych mistrzostw Polski na 10 000 m i srebro tegorocznych w Ustce, tracąc do zwyciężczyni zaledwie 0,006 sekundy, co jest najmniejszą różnicą czasową w historii Mistrzostw Polski w biegu długodystansowym pomiędzy złotą i srebrną medalistką. W Olkuszu została najmłodszą w historii mistrzynią Polski seniorów na tym dystansie.

W Obliwicach z czasem 23:18.08 wygrała zdecydowanie Julia Koralewska z Gdańska. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Baranowska - Trzasko z Gdyni - 26:02.64, trzecie Kamila Pobłocka - Dobrowolska (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork) - 27:06.56, czwarte Anna Zielińska (Łobez) - 27:54.14, piąte Joanna Rutkowska (Luzino) - 28:30.40, szóste Elżbieta Kuschbik (LKS Zantyr Sztum) - 28:46.96. Bieg ukończyły 44 zawodniczki.

Dziesięciu najszybszych uczestników biegu przełajowego wywalczyło sobie prawo startu w XVII. Międzynarodowej Mili ROL LAND, poświęconej pamięci olimpijczyka Piotra Gładkiego. Rywalizacji w Obliwicach przyglądał się Krzysztof Szałach, trener pokoleń biegaczy, olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata i Europy, w tym właśnie Piotra Gładkiego. Obecnie prowadzi Julię Koralewską.

Wyścig na milę także zakończył się triumfem Białorusina Ramana Adamovicha, za którym przybiegł Dmytro Didovodiuka z Ukrainy. Trzecie miejsce zajął Jakub Tuleja z Bydgoszczy. W biegu Sołtysów i VIP - ów pobiegli: Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska – Szymon Medalion, Przewodniczący Rady Gminy - Roman Downar Zapolski, Wiceprzewodniczący - Marek Baranowski, Wicestarosta Lęborski - Adrian Wenta i wielu Radnych powiatowych, gminnych i miejskich. Impreza w Obliwicach była także okazją do wręczenia Pucharu Gminy Nowa Wieś Lęborska za zdobycie mistrzostwa Europy w boksie U14 dla Jakuba Wojnicza. Wręczającym był Mirosław Tandek, przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego.

Krzysztof Pruszak, dyrektor biegu a zarazem dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej, przechodzi wkrótce na emeryturę. Za lata współpracy został sympatycznie i symbolicznie uhonorowany przez wieloletniego dziennikarza sportowego ze Słupska Krzysztofa Niekrasza.

Pruszak zapowiedział, że nie przestanie organizować biegów w Obliwicach gdyż na trasie Biegu znajdują się: Obelisk – Profesora Zbigniewa Zaremby, Obelisk - Olimpijczyka Piotra Gładkiego, Lapidarium Obliwice, a biegamy po Szlaku PTTK Janka Kiśluka i Ścieżce Przyrodniczo - Historycznej opracowanej przez Dendrologa dr Jana Duda na terenach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Lębork w Gminie Nowej Wsi Lęborska.