|
| 2017-12-10, 21:46 Ekstremalne lodowe biegowe wyzwania na 2018 rok
LINK: http://biegaczamator.blog.pl/ | Obecny tekst stanowi jakby pewną kontynuację porannego wpisu o miejscach, gdzie mieszkają ludzie w warunkach ekstremalnych. Nie jest to mój tekst tylko został zamieszczony prawie 2 lata temu na stronie www.redbull.com . Jest on na tyle ciekawy, że postanowiłem go przypomnieć. Trochę go przerobiłem, coś tam dodałem i dostosowałem do obecnych czasów. Klasyfikacja mroźnych biegów wygląda następująco:
1. Bieg: North Pole Marathon
Miejsce: biegun północny
Temperatura: od -25 do -40 st. C, ale zimne podmuchy wiatru mogą mieć nawet -60
Kiedy?: Rejestracja do biegu w kwietniu 2018
Ryzyko odmrożeń (od 1 do 10): 9
Podczas biegu na biegunie północnym jest o czym myśleć – o niedźwiedziach polarnych, mroźnym wietrze smagającym nas po twarzy i tym, że tak naprawdę nie ma pod nami stałego lądu. Tak o biegu mówi pierwsza osoba, która przebyła jego trasę, organizator, Richard Donovan: „Największym wyzwaniem dla zawodników jest podłoże po którym biegną i ekstremalne zimno. Jako organizator muszę rozważać także ataki niedźwiedzi polarnych, dlatego mamy uzbrojonych strażników gotowych na każdą ewentualność, żeby ewentualnie odstraszyć zwierzę. Ponadto na biegunie północnym nie ma lądu. Zawodnicy biegną po lodzie, dlatego trasę muszę ustalać tak, żeby unikać spękań”.
2. Bieg: Antarctic Ice Marathon
Miejsce: kilkaset kilometrów od bieguna południowego
Temperatura: -20 st. C z ryzykiem wystąpienia zimniejszych wiatrów katabatycznych (wiatru spływającego ze wzgórz, albo z lodowca)
Kiedy?: Rejestracja na bieg w październiku 2018 właśnie się rozpoczęła
Ryzyko odmrożeń (od 1 do 10): 8
W pobliżu południowego bieguna możemy wybrać spośród dwóch dystansów – maratonu i półmaratonu. Maraton jest jedynym rozgrywanym na kontynentalnej Antarktydzie, dlatego jeśli ktoś planuje zaliczyć takie bieg na wszystkich kontynentach świata niech już dziś kupi sobie dobre gogle i zarezerwuje bilety na prywatny samolot z Chile na Antarktydę.
3. Bieg: 6633 Ultra
Miejsce: Kanada (od Eagle Plains do Oceanu Arktycznego)
Temperatura: zwykle od -30 do -40 st. C (najniższa wyniosła -52, ale podmuchy wiatru chwilowo obniżały ją do -78 st. C – było tak podczas biegu w 2008)
Kiedy?: 25 kwietnia 2018 mamy do wyboru dwie opcje na 120 oraz jedną na 350 mil do pokonania. Cena bagatelka od 2800£ do 3200£ w zależności od dystansu oraz opcji biegu
Ryzyko odmrożeń (od 1 do 10): 8
To jeden z najzimniejszych, najwietrzniejszych i najbardziej ekstremalnych ultramaratonów na naszej planecie. To prawie 200 lub ponad 560 km biegu non stop, daleko za koło podbiegunowe, którego uczestnicy muszą polegać tylko na sobie. Sam bieg to nie wszystko. Zawodnicy ciągną sanie z prowiantem, sprzętem biwakowym i odzieżą. Zazwyczaj panuje tam temperatura od -30 do – 40 st. C, ale niekiedy robi się jeszcze zimniej.
4. Bieg: The Hypothermic Half Marathon
Miejsce: Szalony cykl półmaratonów odbywający się w Kanadzie i USA od lutego do marca. Mamy do wyboru w Kanadzie: Calgary, Edmonton, Letherbridge, Red Deer, Abootsfort, Kamloops, Kelowna, Vancoover, Victoria, Winnipeg. Halifaks, Moncton, Saint Johns, St. John’s, Ottawa, Sudburry, Monteral, Regina, Saskatoon, oraz dwa starty w USA w Minnesocie w Rochester oraz Eden Prairie. Cena do 31 grudnia w anadyjskich lokalizacjach 70 USD, w amerykańskich 50 USD
Temperatura: bardzo złożony temat, ale w Winnipeg mieliśmy -42 stopnie
Kiedy?: Zaczynamy w Calgary 10 lutego i kończymy w Rochester 3 marca.
Ryzyko odmrożeń (od 1 do 10): 8
W zeszłym roku słupek alkoholu (rtęć w tej temperaturze zamarza) na termometrach w Winnipeg w Manitobie spadł do -47 st. C. Mimo to 500 osób wzięło tam udział w półmaratonie. Miejsce słynie z mrozu. NASA nazwała nawet kawałek powierzchni Marsa na jego cześć, gdy temperatura zrównała się tam z tą, występującą na czerwonej planecie.
5, Bieg: The Antarctic Ice Ultra
Miejsce: biegun południowy
Temperatura: -20 st. C
Kiedy?: Rejestracja na 100 km bieg w 13 grudnia 2018 jak ktoś chętny trzeba polować na zapisy. Opłata; 15000 EURO,
Ryzyko odmrożeń (od 1 do 10): 10
To jedyny 100 km bieg na biegunie południowym, który jest przeznaczony nie tylko dla ultramaratończyków, ale przede wszystkim dla prawdziwych twardzieli. W 2007, z czasem 19h 58m 14s bieg wygrał Christian Schiester (na zdjęciu). 100 km na antarktycznym pustkowiu wydaje się ciągnąć w nieskończoność, a słońce podczas biegu nie zachodzi.
6.Bieg: Siberian Ice Marathon
Miejsce: Syberia
Temperatura: najniższa odnotowana wyniosła -32 st. C
Kiedy?: Tak się złożyło, że w 2018 roku maraton odbywa się 7 marca,zapisy trwają. Cena od 620 do 1432 EURO z zależności od ilości noclegów
Ryzyko odmrożeń (od 1 do 10): 8
Tak o maratonie i półmaratonie mówi dyrektor biegu Inna Czernoblawskaja: „W biegu bierze udział 800-900 uczestników z całego świata. Każdy z nich ma własny sposób, aby się do niego przygotować, ale najbardziej interesujące było bieganie w fabrycznych chłodniach.
7. Trochę po sąsiedzku, czyli w Szwecji:
Bieg Ice Ultra
Miejsce: Lapland, Arctic, Sweden
Temperatura: -20-30 st. C
Kiedy: 20 lutego 2018
Cena na poziomie £2250
Tak w maksymalnym skrócie: 230 kilometrów ekstremalnych lodowych wrażeń: śnieg, mróz, czyli klasyczna jazda bez trzymanki.
8.Bieg: Tough Guy
Miejsce: Wielka Brytania
Temperatura: mróz jest niewielki, ale w mokrym ubraniu jest mocno odczuwalny
Kiedy?:4 luty 2018 – ech w dzień moich urodzin fajny prezent,czyż nie?
Ryzyko odmrożeń (od 1 do 10): 9
To tradycyjny bieg z przeszkodami, który odbywa się na mrozie, ale nazwa Tough Guy nie wzięła się znikąd. Przeszkód jest 200, a pokonanie jednej z nich wiąże się z taplaniem w lodowatej wodzie. Wyzwanie testuje nie tylko ducha, ale i ciało oraz jego podatność na hipotermię. W jednej z imprez wystartowało 600 chętnych na taką próbę.
Muszę przyznać, że dzień rozpoczęcia Tough Gay mnie ciągnie. Cena 110 funtów, ale raz się popełnia samobójstwo. |
|