Kategoria | : | Obuwie |
Producent | : | Adidas |
Model | : | Adidas Response Trail W |
Cena | : | 395 pln |
www | : | www.adidas.com |
Przeczytano: 7657 razy
Data publikacji: 2009-09-15
Informacje producenta:
Adidas Response Trail W G04105 - Nowość 2009!
Klasyczne trailowe buty w nowym poprawionym kształcie oraz nowym, silnym wyglądzie.
* TORSION SYSTEM®
* adiPRENE®
* adiPRENE®+
* TRAXION®
* FORMOTION™
* adiWEAR®
Recenzja produktu:
Adidas Response Trail to pierwsze terenowe buty, jakie miałam na nogach. Poprzednie sezony biegowe, jesienno zimowe przebiegałam w zwykłych uniwersalnych butach, które dobrze spisywały się na asfalcie, czy na leśnych dróżkach ale gorzej było, gdy spadł śnieg, było błoto, czy cięższy, nierówny podbieg do pokonania. W takiej sytuacji but się ślizgał, stopa traciła kontakt z podłożem a bieg stawał się niekomfortowy.
Biorąc adidas Response Trail W po raz pierwszy do ręki zdziwiłam się ich masywnością i sztywnością. Byłam przyzwyczajona do lekkich i miękkich biegowych butów a tu małe zaskoczenie. Z niecierpliwością zaczęłam wdrażać się w lekturę dotyczącą różnorakich systemów, którymi „nafaszerowano” trailówki i doczytałem się wielu interesujących rzeczy.
W bucie zastosowano między innymi TORSION SYSTEM®, który umożliwia niezależne ruchy skrętne przedniej i tylnej części stopy, wspomaga szybkie dopasowanie buta do podłoża a także zapewnie odpowiednie wsparcie dla śródstopia. Kolejnymi systemami zastosowanymi w tych butach są adiPRENE® i adiPRENE®+ pomagające w prawidłowej amortyzacji podczas kontaktu buta z podłożem.
TRAXION® system to kolejny patent na to, by podczas biegu w ciężkich warunkach stopa miała optymalną przyczepność oraz zapewnioną ochronę przed ewentualnym poślizgiem. Element, który szczególnie mnie zaciekawił to ruchomość w tylnej części podeszwy buta, czyli FORMOTION™ system powodujący natychmiastową adaptację buta do podłoża, minimalizację obciążeń stawów biodrowych, kolanowych i skokowych a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka kontuzji podczas biegu
w niesprzyjających warunkach.
Kolejny patent adidasa to adiWEAR®, czyli specjalna guma z której wykonano podeszwę buta, chroniąca przed nadmiernym ścieraniem warstwy zewnętrznej oraz zapewniająca elastyczność , odpowiednią przyczepność buta w trakcie biegu.
Po zapoznaniu się z lekturą, nadszedł czas na trening. Przygotowując się do półmaratonu a jednocześnie szanując swoje stawy i kolana większość treningów wykonywałam w lesie a dokładniej w Puszczy Darżlubskiej oraz na paśmie nadmorskim na trasie Dębki – Białogóra.
Pierwsze 500 metrów przebiegłam po asfaltowej uliczce i od razu zauważyłam miękkość oraz dobrą amortyzację buta, jednakże byłam ciekawa jak but będzie sprawował się w lesie. Po dobiegnięciu szutrową drogą do lasu wiedziałam już, że but ma doskonałą przyczepność. Zarówno na szutrze jak i na leśnym dukcie stopa doskonale trzymała się podłoża i popularnie mówiąc „nie uciekała na boki”. W porównaniu do zwykłych butów, tu podczas biegów nie czułam wystających korzeni ani leżących szyszek czy gałęzi. Adidasy podczas pokonywania leśnych nierówności spokojnie wpijały się w drogę dając doskonały komfort oraz poczucie stabilności.
Teraz nadszedł czas na podbiegi. Mając w pamięci bolące stopy po częstym kontakcie z licznymi korzeniami oraz dyskomfort spowodowany ciągłą kontrolą trasy biegu, byłam bardzo ciekawa jak i tu sprawdzą się adidas Response Trail W. Pierwsze metry i od razu ogromne zaskoczenie. But bardzo dobrze zachowywał się na nierównym podłożu. Nie było znaczenia, czy nadepnęłam na wystający korzeń czy inną przeszkodę. But momentalnie przystosowywał się do kolejnych utrudnień i radził sobie z nimi wyśmienicie.
Identycznie było podczas zbiegów. Stopa nie uciekała na boki i twardo trzymała się podłoża. Kolejna próba to "cross", czyli bieg w urozmaiconym terenie. Nie wiem czemu dałam się podpuścić i zamiast wykonać trening na standardowej trasie, pojechałam do Dębek, przetestować adidas Response Trail W na wydmach i leśnych piaszczystych ścieżkach. Przyzwyczajona dobrą przyczepnością buta na poprzednich treningach, sprawdziłam jak radzi sobie na... bezdrożu. W momencie zejścia z ścieżki but zyskał nowe życie. Doskonale wpasował się w otaczający do teren, powodując iż po kilkuset metrach nie było znaczenia, czy biegnę po ścieżce, czy na przełaj. Stabilizacja stopy, doskonałe trzymanie podłoża pozwalały na szybki i w miarę komfortowy bieg.
To mi się podobało. Nie musiałam ciągle myśleć i zastanawiać się, gdzie postawić stopę, but jakby sam znajdywał optymalne położenie i sprawił, że trening którego się obawiałam stał się bardzo przyjemny i doskonale spełnił swoje założenia. Z ciekawości postanowiłam jeszcze sprawdzić adidasy na nadmorskich wydmach oraz na pobliskiej plaży. Tutaj jednak dało się odczuć ciężar i masywność buta. Stopa zapadała się w piasek, który przedostawał się do wnętrza buta powodując lekki dyskomfort. Inaczej było na twardym, mokrym piasku. Tu przyczepność była zdecydowanie lepsza a ku mojemu zaskoczeniu pomimo kilkukrotnego kontaktu z przybrzeżnymi falami, stopa w bucie pozostawała sucha.
But adidasa pomimo masywności i przystosowania do jesienno – zimowych warunków dobrze spisywał się również w ciepłe dni. Nie dawało się odczuć stale rosnącej temperatury wewnątrz, co pomagało w utrzymaniu komfortu biegu podczas całego treningu. Kolejny sprawdzian, to zabawa biegowa. Tutaj znowu przypomniał mi się trening, który wykonywałam w lesie, w zwykłych butach i niestety po kilku kilometrach prawie skręciłam staw skokowy i od tego czasu tego typu zabawy biegowe wykonywałam na asfalcie.
I kolejne pozytywne zaskoczenie. Zarówno podczas przyspieszeń, czy zbiegów but doskonale trzyma stopę, zapobiega przekrzywianiu się na boki i nie pozwala na niekontrolowane uciekanie nogi po nadepnięciu na korzeń czy inną przeszkodę. Mam nadzieję, że adidas Response Trail W również doskonale sprawdzą się w jesienno zimowych warunkach. Patrząc na konstrukcję buta, jego stabilność, solidność wykonania i mocny, terenowy bieżnik, buty powinny radzić sobie w każdych niesprzyjających warunkach.
Podsumowując test butów adidas Response Trail W. Według mnie jest to bardzo dobry but do biegania w urozmaiconym i ciężkim terenie. Doskonale sprawdzał się w lesie, na nierównych drogach, zbiegach i podbiegach. Solidna konstrukcja zapobiega przedostawaniu się do jego wnętrza elementów ściółki leśnej a solidny bieżnik zapewnia doskonały kontakt buta ze zróżnicowanym podłożem. Wydaje mi się, że prawdziwy test ogniowy buty adidas Response Trail W przejdą za kilka miesięcy, gdy na dworze będzie mokro, spadnie śnieg. Wtedy adidasy pokażą naprawdę na co je stać a wierzę, że stać je jeszcze na wiele.